Mizahın Reklamlardaki Gücü

Türkiye’de ve dünyada birçok şirket kişiliklerine mizahı dahil etmekten kaçınsa da sevgi kazanmanın en rahat ve kısa yolu bu özelliği kullanmaktır. Mizah süregeldiğinden beri insanlara hep olumlu bir duygu hissetmesini sağlamıştır.

Markalar bazen kendi mesajlarını yayınlarken akılcı düzeyde bağlantı kurmayı isterken bile bunun aslında duygusal açıdan sağlamanın daha faydalı olduğunu görmüşlerdir.

Televizyonda verilen reklamları düşündüğümüz zaman, markanın işinin ne kadar zor olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Marka kendi mesajını,söylemek istediklerini, çekeceği 30 saniyelik bir reklamda anlatmak zorundadır. Reklamda kendini sevdirmek çok önemlidir. Potansiyel müşteriler markanın verdiği mesajda kendinden birşeyler görüp tüketici konumuna geçebilir.

Reklamlarda ilgi çekmek için mizah harika bir kaynaktır.Türkiye’den mobil iletişim sektöründe Turkcell,Vodefone ve Avea’nın yaptıkları reklamlarda kullandıkları figürlere baktığımızda açıkçası herşeyi çok güzel görebiliyoruz.

avea
turkcell

 

vodafone

Yukarda gördüğünüz gibi kullanılan karakterler mizaha dayalı olup ve izlendiğinde marka hakkında gülümseme bıraktırarak marka ile arasında duygusal bir bağ oluşturma hedeflenmiştir.

Yayınlayan

Musa Ünalan

Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi. Pazarlama alanında doktora öğrencisi. İlgi Alanları (Birincil) : Tüketici Psikolojisi, Marka Yönetimi, Veri Analizi. (İkincil) : Davranış Ekonomisi, Bilim Felsefesi, Din Psikolojisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s