Markanın Müzikle İlişkisi

Televizyonda yayınlanan reklamlar sürekli olmuştur ve de olacaktır. Hedef ve strateji açısından ulaşılmak istenen bir kitle, tüketicide marka algısı oluşturmak açısından; bütün şirketlerin yapısında mevcuttur.

Reklamlar tv’de kalma süreleri uzun olmamakla birlikte tüketiciyle uzun dönemli bir ilişki kurmak isterler. Vermek istedikleri mesaj veya bir slogan akılda hemen kalmasa da müziğin etkisini kullanmaları markalar için bulunmaz bir fırsattır.

Yapılan birçok araştırmaya göre müziğin insan davranışlarındaki etkisinin oldukça fazla olduğunu görebiliyoruz. Reklam kampanyasına uygun bir müzik, reklamı yapılan ürünle içiçe olduğu zaman, hafızalarda kalabilecek bir reklamın başarısını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Reklamların temelinde tüketiciye verdikleri mesaj basittir.

  • markamız hakkında şunu düşün
  • reklamını yaptığımız ürünü kullan

Markalar bu stratejileri uygularken; tıpkı geçmişteki gibi müziğin gücünü kullanmaktan vazgeçememişlerdir. Müzik marka ile tüketici arasında görünmez bir kahramandır.

Müziklerin seçilme sürecinde, marka kimliğine ve yapılacak reklama entegre olabilecek müzik seçimi büyük bir önem taşımaktadır. Reklam filmine uygun müziği belirlemek; ajans ve marka arasında uygulanan direktifler çerçevesinde gerçekleşir.

Günümüz reklam kampanyalarında genellikle eski şarkılar kullanılır. Hafızalara kazınan bu şarkılar markanın reklamı ile birleşince markaya geridönüşü fevkalede iyi olur. Markaların temel hedefi unutulmamak olduğu için bu yöntem çok mantıklıdır.

İnfomag dergisinin ‘Markada Müziğin Tadı’ adlı bir yazısında unutulmayan reklam müziklerinden birkaç örnek verirsek aşağıdakilerini sıralayabiliriz.

ÜLKERAkşama Babacığım Unutma Ülker Getir

ETİBir Bilmecem Var Çocuklar

ÇOKOKREM- En Tatlı Sabahlar Çokokrem’le Başlar

BONİBONÇantada cepte Bonibon

MİNTAXMintax’la canım Mintax

DERBYAli Desidero

Sonuç olarak marka bilinirliğini artırmak ve hafızalara kendi markasını kazımak için müziği reklam kampanyalarında kullanmak zorundadır. Reklam ile müzik arasındaki uyum markalara fazlasıyla kazanç olarak dönecektir.

Yayınlayan

Musa Ünalan

Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi. Pazarlama alanında doktora öğrencisi. İlgi Alanları (Birincil) : Tüketici Psikolojisi, Marka Yönetimi, Veri Analizi. (İkincil) : Davranış Ekonomisi, Bilim Felsefesi, Din Psikolojisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s