Dove Markasının Yeni Ürünü ”Visible Care” ve Irkçılık Tartışmaları

Dove‘nun ”Visible Care” ürünü için İngiltere’de başlattığı yeni reklam kampanyası, son günlerde en çok tartışılan konu haline geldi. Kimileri Dove markasını ırkçılıkla suçladı,kimileri ise böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Öncelikle reklamı inceleyecek olursak;

Reklama baktığımız zaman ”before”(öncesi) ”after”(sonrası) resminin önünde üç kadın bulunuyor; bunlardan biri siyahi, ortadaki Latin, diğeri ise sarışın.

before” görüntüsü çatlamış cildi ifade ederken, resmin önünde siyahi kadını; ”after” görüntüsü ise temiz-pürüzsüz cildi ifade ederken bu resmin önünde sarışın kadını görüyoruz.Latin kadın ise resmin ortasında olmasına rağmen, duruşuna baktığımız zaman ”after” durumuna daha eğilimli olduğunu görüyoruz.

Reklama bakarken beyaz tenin en iyi olduğuna dair bir vurgu yapıldığı ve burda siyahi tene sahip kişilere farkında olmadan ya da bilinçli bir şekilde ırkçılık yapıldığı düşünülebilir.

Dove’dan yapılan açıklamalara bakınca aslında böyle bir durumun yapılmadığı, resimdeki üç kadınında ”after” durumuna gelindiğinde; ürünün faydalarını resmeden kişiler olarak gösterildiğini belirtiyor.

Tüm bu yapılan açıklamalara bakınca; reklamın şirket tarafından bilinçli yapılabileceği beni çok tatminkar etmiyor ama resme bakıncada öyle düşünmemden de vazgeçirtemiyor. Belki de ince bir ayrıntı olan, resimdeki üç kadının mutlu gözükmesi Dove firmasının savunmasını haklı gösterebilir.

Peki siz reklama baktığınızda ne görüyorsunuz ?

Yayınlayan

Musa Ünalan

Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi. Pazarlama alanında doktora öğrencisi. İlgi Alanları (Birincil) : Tüketici Psikolojisi, Marka Yönetimi, Veri Analizi. (İkincil) : Davranış Ekonomisi, Bilim Felsefesi, Din Psikolojisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s