Yayılmacı Politika Markayı Öldürebilir

Bir markanın ismi; o marka altında yapılan ürünlerin, piyasadaki durumunu en çok belirleyen etkendir. The 22 Immutable Laws Of Branding kitabında yazar; ”The power of the brand is inversely proportional to its scope” der.Yani bir markanın gücü, yayılma alanıyla ters orantılıdır diyor.

Markalar kendi isimlerini hafızalarda kazımak için birtakım stratejiler geliştirirler. Çoğu marka kısa vadede ürün portföyünü genişletip satışlarını artırmayı düşünürken, bazıları ise ürün portföyünü daraltıp uzun vadede kar elde etmeyi düşünür.

Pazarlamacıların bir kısmı markanın gücünün etkisiyle, ürün kümesini genişletmenin satışları artıracağını söyler. Kısa vadede kar getiren bir durum olsa da; uzun vadede markanın kendisini baltalamasıdır.

Markalar kısa vadede ürün kümesini genişlettiğinde her bir ürüne gereken değeri fazla gösteremeyeceğinden, insanların yeni ürünleri hatırlama oranıda düşer. Ve bu durum ileride markanın rakiplerine karşı aşırı derecede güçsüzleşmesine sebep olacaktır.

Daha öncesinden Chevrolet daha fazla araba satmak için birçok modelde araba üretti, American Express aynı şeyi kredi kartlarında yaptı, Procter&Gamble ise diş macununda yaptı. Sonuç itibariyle, bu markalar öncesinde pazar payında ilk sırada yer alırken; yayılmacı politikaları sonucunda pazar payında liderliği kaybettiler.

Şirketler tüketicilerin zihninde güçlü bir marka imajı yaratmak için yayılmacı değil daraltıcı politikaları izlemek zorundadırlar.

Yayınlayan

Musa Ünalan

Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi. Pazarlama alanında doktora öğrencisi. İlgi Alanları (Birincil) : Tüketici Psikolojisi, Marka Yönetimi, Veri Analizi. (İkincil) : Davranış Ekonomisi, Bilim Felsefesi, Din Psikolojisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s