Tanrıların Arabaları – Erich Von Daniken

‘On bin yıl öncesinin insanı için uzay yolculuğu bir sorun değil, bir gerçekti. Bunun ispatı karanlık geçmişte tanrıların bıraktıkları ve bugün anlamını çözmeye çalıştığımız sayısız izdir…’

Üstteki cümle bu kitabın tanıtımında kullanılan arka kapak yazısı.

Cümleden de yola çıkarak yazarın savunmaya çalıştığı düşünceyi rahatlıkla anlayabiliyoruz. Yazarın kitabını okurken, büyük bir araştırma yapılarak kitabın tamamlandığını ve yazarın farklı görüşlerdeki insanların eski zamanlarda ulaştıkları bilgileri, kaynak göstererek kendi subjektif görüşlerini ispatlama yoluna gittiğini görüyoruz.
Erich Von Daniken
Mısır’daki Keops Piramidi’nden tutun da Piri Reis’in çizdiği haritalara, İnka Medeniyeti’nden tutun da Mayalar’ın kullandığı takvimlere gibi konular hakkında hipotezler öne sürerek, insana farklı bir bakış açısı kazandırmaya çalışıp; bundan yıllar öncesinde uzaylıların yaşadığını ispatlama yoluna gitmiştir.

Yazarın kaçırdığı birşey varki, düşüncesini savunurken ihtimalleri çok fazla kullanması; okuyucuya objektif bir yöntem kullanılmadığını gösteriyor.

Eserin ortaya konulduğu dönemde aşırı ilgi uyandırıp, milyonlar satması ve özellikle ülkemizde de fazla ilgi görmesi; insanların kitap içerisinde geçen uzay kavramının veya uzaylıların somut olarak medya ve günlük hayatta güçlenmesine ön ayak olduklarını söyleyebiliriz.

Kitapta çok fazla sayısal bilgi ve yorumlanması çok zor olan birçok kavram var, kitabı okurken her an kopabilirsiniz, bağlantıları kurmakta zorlanabilirsiniz.

Daha öncesinden duymadığınız, bazı noktalarda sebep-sonuç ilişkisi kurarken zorlanacağınız ve bazı sonuçların size çok saçma gelebileceği ihtimallerini gözönüne alarak; ilgi alanınız önceliği karşılığında kitabı temin edip okuyabilirsiniz. Tavsiye ederim.

Yayınlayan

Musa Ünalan

Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi. Pazarlama alanında doktora öğrencisi. İlgi Alanları (Birincil) : Tüketici Psikolojisi, Marka Yönetimi, Veri Analizi. (İkincil) : Davranış Ekonomisi, Bilim Felsefesi, Din Psikolojisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s