Aşk Markası Yaratmanın İpuçları 1

Acemilikten başlayıp zirveye çıkan insanlar herzaman ilgi görmüştür. Kevin Roberts’ta daha öncesinden dünyanın önde gelen şirketlerinden Gillette, Procter&Gamble,Pepsi Cola gibi şirketlerde bir dizi yöneticilik pozisyonunda çalıştıktan sonra Saatchi&Saatchi reklam firmasına 1997 yılında yönetici olarak getirilmiştir.

Gerek çalıştığı firmanın dünyaca ünü ve gerekse kendisinin bu firmanın dünya CEO’su etiketi, onun yılların birikiminin uygulamasına olanak tanımıştır. ‘LOVEMARKS‘ ın yani ‘sevgi markası,aşk markası’ kavramının yaratıcısı olarak business literatürüne adını yazdırmıştır.

Entellektüel bazı kimlikler, ünlü pazarlamacılar ve birçok marka stratejisti bu kavram hakkında sayısız yazılar yazdı, tartışmalar yaptı. Roberts’ın amacı hem sevilen hem sayılan markalar yaratmaktı. Kendi ajansları olarakta sevgi üzerine konuşan bir reklam ajansı mottosu yatmaktadır.

Müşterilerin sevdikleri ve saydıkların markaların mallarını, sadece saydıkları ve güvendikleri markalardan daha fazla satın alacaklarını söylüyor. Ve bu durumun hep böyle devam edeceğini düşünüyor.

Lovemark oluşumunu sağlayan 3 ayırıcı özelliği olduğunu söyler. Bunlar; gizem,duyarlılık,yakınlıktır.

Bu örneği Cola Turka üzerinde incelersek;

Öncelikle Cola Turka’nın rekabet piyasasında bir Türk markası olarak bizleri temsil etmesi beni hep mutlu etmiştir. Sevilen marka olabilmenin ayırıcı özelliklerini Cola Turka üzerinden incelersek;

Gizem: Marka bileşenleri hakkında hikayeler yaratmak, gizli formüllerle yapıldığına dair insanların aklında hayal gücünü ön plana sokmak gibi kriterler marka hakkında gizemin oluşmasına sebep olur. Üstte Cola Turka’nın sitesinden aldığım cola turkanın öyküsü adlı yazıya baktığımızda; -1 yıl süren çok gizli bir çalışmayla büyük bir özen içinde hazırlandı- ifadesi gizem özelliğini yeterince üstlenmiştir.

Duyarlılık: İnsanların temel duyularının birinin ya da birkaçının üzerinde hoş bir algı deneyimlemesi yaşatmaktır.Öyküde -Cola Turka’nın gerçek gücü lezzetinde saklı!- ve -Cola Turka’nın Türk damak tadına uygun özgün lezzeti- gibi ifadelerle duyarlılık özelliği vurgulanmaya çalışılmıştır fakat bu konuda ne kadar başarılı oldukları tartışmaya açıktır. Yaşattığı deneyime bakarsak bu konuda geride olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yakınlık:  Bir aidiyet hissi yaratmaktır. Sanırım en güçlü özellikleri bu, insanların bu markayı sahiplenmesinde kendi markalarının olması büyük bir önem taşımıştır. Markanın çıkış aşamasında da kendilerini diğer markalardan ayıran ve en çok güvendikleri özelliklerinin ‘Türk Markası’ olmasıydı. Markanın bu olguyu normal olarak ön plana çıkardığını bir sonraki cümlede net bir şekilde görebiliyoruz. -Cola Turka, kolayı “Amerikan malı” olarak tanıyan Türk tüketicisi için, yıllardır özlemi duyulan “bizden” bir marka olarak sevildi, seviliyor, sevilecek…-

Tüm bu sonuçlar nezdinde Cola Turka sevilen ve sayılan bir marka olmuş mudur yada Lovemark olmuş mudur derseniz; bu sorunun cevabını bir sonraki yazıda sayısal veriler üzerinden yorumlayacağım.

Bu arada düşünmek isteyenler için;
‘LOVEMARK’ olmak, markanın ürünlerinin daha fazla satılmasına katkıda bulunur mu?

Yayınlayan

Musa Ünalan

Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi. Pazarlama alanında doktora öğrencisi. İlgi Alanları (Birincil) : Tüketici Psikolojisi, Marka Yönetimi, Veri Analizi. (İkincil) : Davranış Ekonomisi, Bilim Felsefesi, Din Psikolojisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s