Markanızı Tanıtmak İstiyorsunuz ama Paranız Yok

‘The birth of brand is achieved with publicity and not advertising”. (Bir markanın doğuşu tanıtımla sağlanır, reklamla değil)

Bazı pazarlamacılar veya marka yöneticileri bu kuralı asla kabul etmeyebilirler. Reklamın olmazsa olmaz olduğunu söyleyebilirler ve hatta bir markayı reklam yaratır da diyebilirler. Marka yönetimi konusunda dünyanın en iyilerinden olan Al Ries üstteki cümleyi söylerken, tanıtımın reklamdan çok daha önemli olduğunu söylüyor.

Büyük  markalar yerlerini korumak için her zaman reklam yapmak zorundadırlar. Coca Cola veya McDonalds’ın reklam yapmaması bile bile kendilerini ölüme atmaları demektir.

Öte yandan reklama çok az para harcayıp çok iyi yerlere gelen sayısız marka vardır. Starbucks ve Wall-Mart bunlardan yalnızca iki tanesidir. Peki reklama yatırım yapılmadan sadece tanıtımla nasıl iyi yerlere gelinebilir? Veya tanıtım nasıl yaratılır?

Al Ries bu sorulara şu cevabı veriyor: En iyi yol, ilk olmaktır. Bir başka deyişle, yeni bir kategoride ilk olmak.

Örnek olarak;

  • Domino’s, ilk eve servis pizza zinciri
  • Intel, ilk mikroişlemci
  • Playboy, ilk erkek dergisi
  • Time, ilk haftalık haber dergisi

Haber medyası yeni ve ilk olandan söz etmekten hoşlanır, daha iyi olandan değil. Markanız haber olabiliyorsa sizinde tanıtım yapma şansınız artar.

Haber olmanın en iyi yolu, yeni bir ürün değil yeni bir ürün kategorisi yaratmaktır.

Günümüzde insanların ne kadar reklam izlediği, hergün maillere gelen reklam mesajlarının ne kadar önemsendiği ortadadır. Geçmişte reklam değerli olsa da bazı alanlar hariç reklamın tanıtıma göre geri planda kalması gerektiğini söyleyebiliriz.

Eğer yeni bir marka, medyada olumlu bir tanıtım sürdürme kapasitesine sahipse; gazete,dergi makaleleri,radyo ve televizyon programları gereken tanıtımı zaten yapacaktır.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; markalamada reklam değil tanıtım daha önemlidir(özellikle high-tech alanında). Ve buna uygun strateji geliştirilirken, ilk olarak tanıtım bakış açısıyla geliştirilmelidir.

Yayınlayan

Musa Ünalan

Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi. Pazarlama alanında doktora öğrencisi. İlgi Alanları (Birincil) : Tüketici Psikolojisi, Marka Yönetimi, Veri Analizi. (İkincil) : Davranış Ekonomisi, Bilim Felsefesi, Din Psikolojisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s