Markanın Reklama Olan İhtiyacı

”Once born, a brand needs advertising to stay health”. ( Bir kere doğduktan sonra,sağlıklı yaşayabilmesi için markanın reklama ihtiyacı vardır)

Reklamların asıl etki ettikleri nokta, markaların bulundukları sektörlerdeki paylarını rakiplerine karşı korumasıdır.

Tanıtım kuralı bir marka için çok ama çok değerlidir. Bundan önceki kuralda da belirttiğimiz gibi ürün dalında değilde kategori bazında liderliği elde ettikten sonra, tanıtım kuralı gereği markanın imaji belirli bir noktaya gelecektir. Asıl sorun markanın bu seviyeye geldikten sonra bunu nasıl devam ettireceğidir. Tam bu noktada devreye reklam giriyor.

Başarılı markaların tümü bu süreçlerden geçmişlerdir. Starbucks olsun Dell olsun, bu tarz markalar tanıtımın gerekli faydasını gördükten sonra ve zaman içerisinde mass medyada da sürekli tanıtımın yapılmayacağını bildikleri için, bulundukları seviyeleri korumak açısından büyük ölçekli reklam yapmak zorunda kaldılar.

İyi bir lider markalama stratejisinin yönünü tanıtımdan reklama çevirmek zorundadır.

Coca Cola gibi bir marka ile Cola Turka’yı karşılaştırdığımız zaman, reklam kanalında çok ciddi harcamaların yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. Bazı kanallardaki 30 saniyelik reklamlar için milyon dolarlar verildiğini göz önüne alırsak, pazardan pay elde etmek için Cola Turka’nın göstereceği cesaret; ona muhakkak birşeyler kazandıracaktır. Fakat pazarda liderliği elde eden marka; reklam kanalını sürekli kullandığı zaman, tüketicinin kafasındaki lider marka imajını hep taze bırakacaktır.

Reklam verilirken izlenilmesi gereken stratejilerden biri de; markanın ”ürünümüz daha iyidir” sloganları yerine ”ürünümüz alanında liderdir” modellerini gerçekçi bakış açısıyla kullandıkları zaman daha olumlu sonuçlar alacaklardır.

İnsanların çoğu her ne kadar lider markaları seçmediklerini söyleselerde; bunun tam tersi olduğunu günlük hayatımızdan anlayabiliriz.

Reklam kanalı; markanın lider olmasını sağlamak için kullanılan bir yöntem değildir, markanın kazandığı liderliği korumak için kullanılan bir yöntemdir.

Yayınlayan

Musa Ünalan

Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi. Pazarlama alanında doktora öğrencisi. İlgi Alanları (Birincil) : Tüketici Psikolojisi, Marka Yönetimi, Veri Analizi. (İkincil) : Davranış Ekonomisi, Bilim Felsefesi, Din Psikolojisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s