Mavi ile Kırmızının Büyüsü

Herhangi bir nesneye isim bulmak konusunda çok sıkıntı çekmezsiniz. Yeni bir ürününüz için isim seçeneği fazladır. İşin içine renk girdiğinde seçenekleriniz azalır. Markanızın rengi hangisi olmalıdır? Sizin ruhunuzu yansıtan bir renk mi, yoksa aslında olmak istediğiniz durumu anlatan bir renk mi ? Hangisi doğru, renk nasıl seçilmelidir?

Doğal renkler siyah,beyaz ve gri olmakla beraber; bir taraftan ayrıca kırmızı,turuncu,sarı,yeşil ve mavi renkleri de bu kapsamdadır. Ara renkleri seçmek yerine üstteki renkleri seçmek her zaman daha akıl karı olmuştur. Tüm renkler gözün aynı yerinde yaratılmaz, tıpkı renk spektrumunun kırmızı ucunda yer alan renkler retinanın hemen arkasında iken; mavi ucunda yer alan renkler retinanın hemen önündedir. Bu yüzden kırmızı rengine baktığınızda üzerinize doğru geldiğini hissederken, mavi renk sizden uzaklaşıyormuş izlenimi yaratır.

The 22 Immutable Laws of Branding kitabındaki verilere göre; bayrakların yüzde 45’inde hakim renk kırmızıdır. Mavi de ikinci belirgin renk olarak yüzde 20′ye yakınında hakim renktir.

Bu renklerin anlamlarına baktığımızda kırmızı enerji ve heyecanın ya da insanın yüzünün rengi iken ; mavi ise sakinleştirici,huzur veren,dinlendirici bir renktir.

Renkler birbirinin zıddıdır. Alışverişe giderken, otobüste yolculuk ederken sayısız marka görürsünüz. Bunların renklerine hiç dikkat ettiniz mi? Coca Cola’nın kırmızıyı seçip Pepsi’nin maviye bürünmesinin sebebini hiç düşündünüz mü? McDonald’s sarı rengi ağırlıktayken Burger King hangi renktedir ? IBM mavi renkte olması ona ne katmıştır? Veya Türkiye’den Turkcell mavi renkteyken Vodafone’un kırmızı renkte olması tesadüfi midir? Tiffany markasının kutularını mavi renkten başka bir renkte gördünüz mü? Bunlar gibi sayısız soru sorulabilir…

Her renk verdiği mesaj üzerinden anlam taşır. Yaptığınız iş ile vermek istediğiniz mesaj aynı renkte olmayabilir. Renk stratejisi üzerinden insanların zihninde nasıl bir imaj bırakılabilir sorusunu iyice düşünmeniz gerekir. Geç kalmamak ve rakibinizin renklerine karşı sizin atacağınız adım her zaman önemlidir.

İş dünyasında markaların kırmızı ve mavi renklerini kullanmalarının onlara kattığı faydayı bu iki rengin kullanma biçimine bakarak anlayabiliriz. Kırmızı satış rengi ve dikkat çekmek için kullanılırken; mavi kurum rengidir, istikrar mesajını aktarmak için kullanılır. At yarışlarında birinci olan ata mavi şerit takılması lider olduğunu gösterir. IBM rengiyle bir bakıma yıllarca piyasada lider olduğunu ispatlamıştır. 

Oturduğunuz yerden düşünmeye başlayın; Coca Cola şişesindeki işaretleri veya Coca Cola yazısını zihninizde hemen canlandırabiliyorken ; Pepsi için aynı şeyi yapamayacağınızı hissedeceksiniz. Çünkü kırmızı kolayı sembol ediyordu, bu yüzden kırmızı rengi daha netken Pepsi’de markayı Coca Cola’dan ayırt etmek için kırmızının zıddı olan maviyi seçti. Yapabileceği en ideal seçimdi.

Sonuç olarak; renk istikrarı uzun vadede markanın elde etmek istediğe yere ulaşmasını sağlayabilir. Aynı kategoride iş yapan markalar için en mantıklı karar Al Ries’ın dediği gibi zıt renkler seçmektir. 

Yayınlayan

Musa Ünalan

Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi. Pazarlama alanında doktora öğrencisi. İlgi Alanları (Birincil) : Tüketici Psikolojisi, Marka Yönetimi, Veri Analizi. (İkincil) : Davranış Ekonomisi, Bilim Felsefesi, Din Psikolojisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s