Hitler’li Biomen Şampuan Reklamının Analizi

Reklam: Biomen Şampuan Reklamı

Reklam sözleri: ”Kadın elbisesi giymiyorsan, kadın şampuanı da kullanma. Artık yüzde 100 erkek şampuanı Biomen var. Erkeksen Biomen kullanırsın”

Reklam videosu:  

Reklam ajansı: M.A.R.K.A. (http://www.marka.com/)

Reklam veren: Biomen (http://biomen.com.tr/)

Ajansın istediğiReklam yayına girdikten sonra herkes tarafından reklam hakkında konuşulması. Başarılı oldu mu? Kesinlikle evet.

Neden Hitler karakteri kullanıldı:  Bunu reklam yayına girdikten sonra, gelen tepkiler sonucu M.A.R.K.A. ajans başkanı Hulusi Derici’nin görüşlerinde net anlıyoruz: “Eğer bir markanın hakkında ileri geri konuşuluyorsa bu o markayı var eder.  Aksi takdirde kayıtsız kalınması o markayı öldürür. Bunun için insanlara bakmak bile yeterli… Madonna’ya bakın, Tayyip Erdoğan’a bakın, hatta Hülya Avşar’a bakın.  O nedenle birileri üretir birileri konuşur. Reklamdaki espriyi anlamadılarsa kendileri bilir. İsteyen istediği gibi çekiştirsin…” .

İzlenilen reklam stratejisi:  ‘advertising’ ve ‘shock’ kelimelerinin birleştirilerek ‘shockvertising’ adı verilen reklam stratejisi. Yani ‘şok reklam’ taktiği.

Bu stratejiyi genelde kimler kullanır: Pazara yeni giren ve güçlü markaların bulunduğu rekabet ortamında kendi bilinirliğini artırmaya çalışan her marka.

Bu stratejide sonuç ne olur: 

  • İnsanlar olumlu ya da olumsuz bir şekilde marka hakkında konuşmaya başlarlar,markanın bilinirliği artar, tüketici zihninde bilinirlik sağlayan marka alışveriş sırasında tüketicinin satın alma kararına dönüşmesiyle son bulur.
  • Toplum tarafından tepki görür, insanlar sinirlenir, insanların idealleri ön planda tutulmadığı anlaşılır.

 

Yayınlayan

Musa Ünalan

Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi. Pazarlama alanında doktora öğrencisi. İlgi Alanları (Birincil) : Tüketici Psikolojisi, Marka Yönetimi, Veri Analizi. (İkincil) : Davranış Ekonomisi, Bilim Felsefesi, Din Psikolojisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s