Tahayyül !

Sanat! Bu toprağın yeşermeyen ürünü. Hasadın vermeye başlarken bile güneşin kızıllığını, zaman zaman da yağmurun istilasını yemiş bir kavram.

Münzevi bir yaşayış onun ki!

Hüzünlü bir süreç yani. Bütün gerçekleri çırılçıplak ortaya koyan, düşünceyle başkaldıran, derinliğiyle uyutan değil midir?

Nedir bu elzem, şifası olmayan, incitmebeni der gibisinden kontrolsüz dağılan silsileler yumağı. Nedir bu hüznün var olmak isteyişi.

Sanat yoluna girmek hüznü kabullenebilmektir. Hüzün, aşk. Aşkla görmek için.

Düşünerek, düşünüp kaybolarak, kaybolduğu zamanları bilerek, varmayarak, vardığını sanarak, sanrısını içine çekip bir daha başlayarak ve birkez daha diyerek ve birkez daha…

Bakın yolda kaybolmuş biri diyor ki: ”Sanatın varlık nedeni tahayyül. Çünkü insan hayal edebildiği için sanat vardır. Ne garip değil mi, akledebildiği için değil. Tıpkı gerçeklik gibi, aklında sınırları var. Bilimin de. Oysa tahayyülün sınırları yok. İster istemez sanatın da.”

İpucunu sözcüklerde yakalamış bir sanatçı, korkusuzdur. Farklıdır da. Anlaşılmayı bekler.

Tahayyül yoluna girmiş, abartısını sergilemek üzere sayısız düşmanı misafir edebilir bir sanatçı. En büyük kılıcı muhayyilesidir.

Düşünmek zor. Zor ki Auguste Rodin bile bu eylemi eseriyle sergilemiş.

Fernando Botero. Kaybolmuş birinin deyimiyle abartı sarhoşu . Latin Amerika’nın Picasso’su.

Kendisi dört yaşındayken kırk bir yaşındaki babasını kaybeden ve kendisi kırk bir yaşındayken dört yaşındaki çocuğunu kaybeden bir ünsüz. Hüzünlü, hüzünle kaplı içi.

O hacimleri artırılmış, şişirilmiş görüntüleri verilen canlı renkli figürler çizer.

Şişman figürlerini üslubunun merkezine oturtup bunun nedenini ise şöyle açıklar: “Şişman güzeldir, çünkü şişman insanlar diğer insanların yüzünde hemen bir gülümseme yaratma kabiliyetine sahiptirler, sempatiktirler bu yüzden resimlerimde şişman figürleri kullanıyorum.”

Aşağıdaki resimlere bakıp kendi tahayyülünüz ile hüzün içerisinde nerelere gidebiliyorsunuz. Sanatı görebiliyor muyuz, anlıyor değil…

Ebu Garip Mahkumları ,Irak (savaş yılları)
Ebu Garip Mahkumları ,Irak (savaş yılları)

Ebu Garip Mahkumları, Irak (savaş yılları)

Musa Ünalan tarafından yayımlandı

Lisansını, İstanbul Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümünde (İngilizce, Üstün Başarı Burslu) tamamlamıştır. Doktorasını, Atatürk Üniversitesi Pazarlama alanında yapmaktadır. Hâlen Fırat Üniversitesi İşletme Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Psikoloji ve Pazarlama disiplinleri ekseninde insan davranışlarını anlamaya ve çözümlemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s