Stratejik Marka Analizi Nasıl Yapılır?

Küreselleşme ve bunun getirdiği değişimler piyasada bulunan markaları her geçen gün biraz daha zor duruma sokuyor. Müşterinin üreticiye ihtiyaç duyduğu, zaman zaman ürünü elde etmek için sıraya girdiği devirler artık yok. Konumu itibariyle güçlü taraf müşteriler oldu ve müşteriye ulaşmak için her yolu denemek ise üreticiye düştü.

Ortamın böyle olması rekabetin artmasını kaçınılmaz kıldığı gibi, firmaların kendilerine rekabetçi avantaj sağlamak için sadece ürün ve hizmet üzerinden değil; farklılaşma olgusu üzerinden yeni yöntemlerin kullanılması ihtiyacını doğurdu.

Rekabetçi avantaj yaratılırken marka kimliği, marka kişiliği gibi kavramlar ortaya çıktı. David A.Aaker’ın marka kimliği planlama modeli çoğu şirket tarafından analiz edilmesi gerektiğini düşünmekle beraber; özellikle bugünkü yazımda 3 aşamadan oluşan marka kimliği planlama modelinin, ilk aşaması olan stratejik marka analizi kısmından bahsedeceğim.

Genelde markayı oluştururken marka stratejileri hakkında kararların verilmesi gerekir. David A.Aaker’ın modeline baktığımızda stratejik marka analizi için ilk önce durum analizinin yapılmasının gerektiğini görüyoruz. Stratejik marka analizi çalışmasının 3 bölümden oluştuğunu ve bunların;

  1. Müşteri analizi
  2. Rekabet analizi
  3. Kişisel analiz

olduklarını belirttikten sonra işletmelerin kendi ürün veya hizmetlerini markalamak istedikleri zaman bu analiz çalışmalarını yapmaları gerektiğini görüyoruz.

1-Müşteri analizi ; müşteri trendleri, müşteri güdüleri,karşılanmamış ihtiyaçlar ve bölümlendirme konularını içerir. Yenilikçi olup, trendleri yakalamak ve müşterinin neyi tercih edeceğini önceden ölçebilmek marka yöneticilerinin en çok önem verdiği noktalardır. Markanın kimliğinin gelişmesine paralel, hangi pazar bölümlerinin marka için en cazip olduğunu belirlemek ve buna göre strateji geliştirmek şirketler için büyük önem kaydetmektedir.

2-Rekabet analizi; yapılırken öncelikle markanın imajı ve kimliği kavramları ve rakiplerinin zayıf ve güçlü yönleri üzerinde çalışmalar yapılarak; şirketin bulunmuş olduğu pozisyonu değerlendirip, olmak istediği yeri ve gelecek piyasasını önceden hissedip ona göre kendi şirketinin ya da markalarının konumlandırmasını oluşturmaları gerekir.

3-Kişisel analiz; kısmında ise marka tüm bu süreçlerin yönetimini yaparken öncelikle kişisel olarak kendi analizini çok iyi yapmalıdır. Mevcut analizini, işletmenin değerini, markanın ruhunu ve diğer markalarla olan etkileşimini üzerinde iyi bir çalışma yapıp kurum analizini ortaya çıkarmalıdır. Çünkü netice itibariyle, işletmenin sunmuş olduğu markaların arkasında şirketin yapısı ve kültürü gibi önemli özellikler yatmaktadır.

Marka kimliği planlama modelinin ikinci aşaması olan marka kimliği sistemi için stratejik marka analizi çok iyi yapılması gerekiyor. İşletme;  müşteri,rekabet ve kişisel analiz çalışmalarını çok iyi yaptıktan sonra stratejik pazarlama açısından marka kimliğini çok daha güçlü bir şekilde yapılmasına olanak sağlayacaktır.

Marka kimliği ve marka uygulama sistemlerini bir sonraki yazılarımda değineceğim.

Musa Ünalan tarafından yayımlandı

Lisansını, İstanbul Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümünde (İngilizce, Üstün Başarı Burslu) tamamlamıştır. Doktorasını, Atatürk Üniversitesi Pazarlama alanında yapmaktadır. Hâlen Fırat Üniversitesi İşletme Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Psikoloji ve Pazarlama disiplinleri ekseninde insan davranışlarını anlamaya ve çözümlemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s