Barcelona Formasında Bir Türk Markası

24 Haziran tarihinde İstanbul Sanayi Odası(İSO) ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ 2013 yılı raporunun sonuçlarını açıkladı. İlk sıranın yeri değişmedi. Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (TÜPRAŞ) geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda birinciliği kimseye kaptırmadı.

Genel olarak ilk 10’a giren şirketlere bakarsak sıralama şöyle; TÜPRAŞFord, EÜAŞ, Oyak-Renault, ArçelikTOFAŞ, İçdaş, Ereğli Demir ve Çelik, İskenderun Demir ve Çelik, Aygaz. Altını çizdiğim 5 şirket Koç Holding bünyesinde. İlk 10 da 5 şirketinin olması Koç Holding açısından büyük bir başarı.

87 yıldır var olan bu holdingin, Türkiye ekonomisinde ciddi bir ağırlığı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Rakamlara bakmamız gerekirse; ülkemiz Gayri Safi Milli Hasılası’nın yüzde 9’unu, ihracatının yüzde 10’unu, devletin toplam vergi gelirlerinin yüzde 9,4’ünü temsil eden Koç Topluluğu’nun Türk özel sektörü Ar-Ge harcamasındaki payı ise yüzde 10’a yakın seviyededir.

Bu rakamlara ulaşmanın kolay olmadığını hepimiz biliyoruz. Üstün çalışma gayretleri, geleceği iyi görme, stratejik ortaklıklar, doğru yatırımlar, çalışanına önem verme vb. kriterler çerçevesinde yol almanın getirmiş olduğu bir başarıdan söz ediyoruz.

Dünyanın en değerli markalarına baktığımızda ülkemizden bazı markaları görmeyi hep istemişizdir. Ne yazık ki bu konuda karnemiz iyi değil. Fakat Turkcell, Türk Hava Yolları, Türk Telekom, Beko gibi bazı markalar bize umut veriyor. Koç Holding bünyesindeki Arçelik A.Ş.’nin bir markası olan Beko’nun başarısı ülkemiz açısından sevindirici.

Arçelik A.Ş. dünya çapında 25.000 çalışanı ve kendisine ait 10 markasıyla 100’den fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır. Beko’da bu markalardan biridir. Global pazarda hızlı büyüyen Arçelik, Beko markasıyla Avrupa’nın en büyük ikinci beyaz eşya markasıdır. İngiltere ve Polonya’da pazar lideridir. Ve aynı zamanda, Batı Avrupa’nın en çok satılan buzdolabı markası Beko’dur.

1404138320-turkish-brand-beko-presented-as-the-new-fc-barcelona-sponsor_5141861

Geçtiğimiz günlerde Beko ile FC Barcelona büyük bir sponsorluk anlaşmasına imza attı. Beko logosu 4 yıl boyunca, FC Barcelona’nın yeni formasının sol kol kısmında ve antrenman kitlerinin üzerinde yer alacak. Daha öncesinden formasının sol kol kısmına hiçbir markaya tahsis etmeyen FC Barcelona, Beko ile bir ilk yaşayacak. Neymar ve Lionel Messi gibi dünya yıldızlarının bu yıl giyecekleri formalarının üzerinde Beko markası olacak.

2014 Dünya Basketbol Şampiyonası sponsoru olan Beko markasının, bir çok büyük organizasyonlarda sponsorlukları bulunmaktadır. Son olarak FC Barcelona ile yapılan bu sponsorluk anlaşması, Beko’nun uluslararası marka olma yolunda doğru adım attıklarını gösteriyor. Koç Holding’in izlemiş olduğu strateji ve benimsedikleri vizyon, dünya markası çıkarmaya yakın olduklarının göstergesidir.

Not: Bu yazı 19.08.2014 tarihinde vivaHiba.com sitesinde yayınlanmıştır.

Yayınlayan

Musa Ünalan

Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi. Pazarlama alanında doktora öğrencisi. İlgi Alanları (Birincil) : Tüketici Psikolojisi, Marka Yönetimi, Veri Analizi. (İkincil) : Davranış Ekonomisi, Bilim Felsefesi, Din Psikolojisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s