Global Marka Nasıl Olunur ?

Markalama kelimesi yüklediği misyon üzerinden neye değer katacaksa, ona göre uygulama aşamasında da birtakım görevler içerir. Global marka olmak isteyen sayısız marka vardır. Türkiye’den çıkmış global markalar görmek; en büyük isteklerimiz arasında olmuştur.

Global markalamada engeller yoktur. Dünyaca ünlü marka gurularından biri global olma yolunda markanın hiçbir sınırı tanımaması gerektiğini söyleyip; bu yolda devam ederken görülen temel sorunların;

  • Kendi ülkelerinde markalarının pazar payının önemli ölçüde artırmalıdırlar
  • Büyümek zorundadırlar

olgularının olduğunu belirtip çözüm olarak;

  • Bulunduğunuz ülkede markanın hedefini daraltın
  • Global davranın

konseptini öneriyor. Bu maddelerin üzerinde biraz düşünürsek, değerin tüketicinin zihninde yattığını ve sınırları aşmanın markaya değer kattığını rahatlıkla görebiliriz. İnsanların zihninde bazı markalar ya da ülkeler kendi imajlarına bağlı olarak tüm dünyada global bir etikete sahip olurlar. Örneğin; Fransız Şarapları, İsviçre Saatleri, Alman Otomobilleri, Japon Elektronik Ürünleri, İtalyan Elbiseleri vb.

Peki global marka olmak için en önemli etkenler ne diye sorarsak, karşımıza iki ölçüt çıkıyor. Bunlar; lider ve ülke imajı.

İş yaptığınız alanda, kendi ülkenizde lider değilseniz; global marka olma yolunda birşeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Üstte de belirttiğimiz gibi markaların çoğu kendi ülkelerinde pazar payını artırmak ve büyümek istedikleri için sınırları bir türlü aşamıyorlar.
Büyümek isteyen bir marka sürekli farklı alanlara kaymaya çalışır, odak noktasında birden fazla sektör olmaya başlamıştır. Ve bu durum, markanın odaklanma konusunda sürekli sıkıntıya sokar. Türkiye’den birkaç örnek vermek gerekirse, Sabancı veya Koç gibi markalar Türkiye’nin bel kemiği gibi görünseler de yurtdışında herkesin bildiği ya da global marka diyebileceğimiz bir markaları yok. Bir diğer taraftan Turkcell’e bakarsak bu konuda daha iyi olduklarını söyleyebiliriz. Global olma yolunda Turkcell’in pozisyonu çok iyi; çünkü odaklandığı alanda Türkiye’nin lider markası olmaları ve son zamanlarda yurtdışına da açılmaya başlamaları onları her geçen gün daha da güçlü kılıyor.
Diğer taraftan ülke imajıda markaların gelecekteki yerlerinde büyük bir rol oynuyor. Yüksek değerli markalar çıkaran ülkeler, gerek siyasi gerekse ekonomik boyutlar çerçevesinde kendi imajlarını yaratıyorlar. Yani ülke imajının markaya etkisi hissedilir derecededir.  Örneğin Türkiye’nin imajıyla ilgili yazılan bir makalede, Türkiye’nin ülke olarak imajı, kendisiyle beraber bir çok alanı etkiliyor. Bunlardan bazıları:
  • ihracat ürünleri
  • kültürel etki
  • turizm
  • uluslararası sermaye çekim gücü
  • ve de en önemlisi Türkiye’de yaşayan her bireyin, kurumun ve markanın dış dünya ile ekonomik,mesleki ve sosyal ilişkileri.

Genel olarak bu tabloya baktığımızda, ülke ve marka olgusu birbiri içinde entegreli olup; kazan-kazan ya da kötü senaryo olarak kaybet-kaybet modülü içinde gittiğini söyleyebiliriz.

”Bir ülkenin imajı çıkardığı markalara eşittir” cümlesinden yola çıkarak; kamunun markalara objektif desteğini verdiği ve markaların stratejiden yoksun değil de stratejisi güçlü, profesyonelleşme eksikliği değil de profesyonelleşmiş, değişimi takip eden değil de değişime yön veren, önyargı tiplemelerini aşmış, dünyaya açık, kendisine güvenen güçlü markalara ihtiyaç duyduğumuzu birkez daha anlıyoruz.

Not: Bu yazı 29.08.2014 tarihinde vivaHiba.com sitesinde yayınlanmıştır.

Musa Ünalan tarafından yayımlandı

Lisansını, İstanbul Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümünde (İngilizce, Üstün Başarı Burslu) tamamlamıştır. Doktorasını, Atatürk Üniversitesi Pazarlama alanında yapmaktadır. Hâlen Fırat Üniversitesi İşletme Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Psikoloji ve Pazarlama disiplinleri ekseninde insan davranışlarını anlamaya ve çözümlemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s