Seda Sayan Krizi ve Schafer Markasının Kriz Yönetimi

Daha önce Flash TV kanalındaki evlilik programına konuk olan Sefer Çalınak iki karısını öldürdüğünü söyledikten sonra programdan atılmıştı.

Aynı kişi, bu sefer 2 Eylül Salı günü Show TV‘ de Seda Sayan ‘ın sunduğu programa katılıp, evlenmek istediğini duyurdu. Programa alınan bu kişinin niyeti ya da programın yapımcılarının bu kişiyi, reyting amaçlı çıkardıkları hakkında kesin bir yorum yapmaktansa olayı biraz daha irdelemeye çalışalım.

Sefer Çalınak Songül Karlı’nın programına çıktığında şahıs hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını adamı programdan kovmalarıyla anlıyoruz. Normalde bu tarz programlarda canlı yayına çıkarılmadan önce her soruyu soran ve her türlü bilgiyi alan program çalışanları bunu ıskaladı mı yoksa bunu bildikleri halde bunu kullandılar mı bilmiyoruz.

Marka alanında isim yapmış uzmanlardan Al Ries, bazı markaların kendi reklamlarını para harcayarak değil tanıtımla yani haberle yapmalarını savunuyor. Fakat burada bahsettiği kural konumuzu destekler nitelikte değil.

İlk olay meydana geldikten sonra bütün medya kanallarında haberler yapıldı, yazılar yazıldı, twitterda herkes bu konuyu konuştu. Ortak tepki şuydu: Bu tarz kişilerin programlara çıkarılması kadınların öldürülmesine destek sağlıyor. Bunun önlenmesi gerekir.

Aradan çok vakit geçmeden tekrar aynı kişi programa çıkınca bu sefer insanlar bunu kaldıramadı. Öyleki canlı yayın esnasında Seda Sayan tarafından yöneltilen bazı sorular insanları çileden çıkarmak için yeterliydi. Bunlardan bazıları:

“Peki, erkek karısını neden öldürür?”

“Bu kadar güler yüzlü bir katil gördünüz mü?”

(Benzeri: Songül Karlı da eşini 43 yerinden tornavidayla yaralayan Yakup Kara’yı canlı yayında programını çıkartmış ve “Beyefendi bir adam” demişti)

Öncelikle Seda Sayan ekibinin önceki durumdan habersiz olması pek akıllı gözükmüyor. Program sonrasında herkesin bu olayı konuşacaklarını çok da iyi biliyorlar. Böyle olunca reyting için yapıldığı düşüncesi ön plana çıkıyor.

Tüm bu olumsuz olayın güzel tarafı ve benimde ilgilendiğim kısım sponsor markanın kriz anını iyi yönetmesiydi. Programın sponsorlarından Schafer, program sponsorluğunu şu sözlerle iptal etti : ”Hiçbir sorumluluğumuz olmamasına rağmen sponsorluğumuzu iptal ettiğimizi siz değerli müşterilerimize saygı ile duyururuz”.

Ve sonrasında bianet ‘e konuşan Schafer yönetim kurulu üyesi Murat Aslan şunları söyledi : “Programın yayınlanmasından saatler sonra, yani dün akşam anlaşmamızı iptal ederek sponsorluktan çekildik. Sponsor olduğumuz tüm yayınlarda dikkat ettiğimiz unsurların başında, kadına şiddet geliyor. Kadına şiddet konusunda firma olarak bizler de projeler üretiyoruz. Biz, bu konularda proje geliştirmeye çalışırken, bu tarz programlarla adımızın anılmasını kesinlikle istemeyiz.

Daha önce de ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ dizisine sponsor olmuştuk. Bunun sebebi iste tacize ve tecavüze uğrayan kadınların bilinçlenmesi ve konuyla ilgili olarak yetkili mercilere ulaşabilmeleri için teşvik etmekti. Sponsor olduğumuz her işe kadın sorununu ve kadına şiddeti göz önünde bulundurarak başlıyoruz”.

Sponsorluk tanımına baktığımızda ‘kurumsal ve pazarlama amaçlarına yönelik katılmakta yarar gördüğü’ ifadesi vardır. Bu ifadede ‘yarar’ kelimesi geçer çünkü firma yatırım yapmıştır. Karşılığı olarakta bu sponsorluk faaliyetinin kuruma ne kazandırdığına bakılır.

Sponsorluk aynı zamanda toplumsal sorumluluğun bir parçasıdır. Markadan toplumun çıkarları doğrultusunda hareket etmesi beklenir. Bu anlamda Schafer markasının kendi kurumsal imajının ve marka farkındalığının; olumsuz bir olayla anılmasını aldığı hızlı kararla önlemiştir. Diğer markalara da örnek olmuştur.

Not: Bu yazı 05.09.2014 tarihinde vivaHiba.com sitesinde yayınlanmıştır.

Yayınlayan

Musa Ünalan

Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi. Pazarlama alanında doktora öğrencisi. İlgi Alanları (Birincil) : Tüketici Psikolojisi, Marka Yönetimi, Veri Analizi. (İkincil) : Davranış Ekonomisi, Bilim Felsefesi, Din Psikolojisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s