Marka Hataları 1: KFC #ençokneremiseviyorsun Kampanyası

25 yıldır Türkiye’nin lider tavuk restoranı olduğunu sitelerinden öğrendiğimiz KFC markası, 14 Şubat tarihinde büyük bir iş çıkardı. Sosyal medyada bir kampanya başlattı.

Kampanya #ençokneremiseviyorsun hashtagi üzerinden yapıldı. İki soru soruluyor:

  • Göğüslerimiz mi?
  • Kalçalarımız mı?

kfc

Cevabı veriyorsunuz. Eğer ödülü kazanırsanız bir kova tavuk eti kazanıyorsunuz.

Tabi sonuçlar ne oldu dersiniz?

İşi gırgıra vurmaya çalışanlar, bir kova tavuk etini kazanmak için cevap gönderenler, eleştiri yağmuruna tutanlar vb. birçok kişi sürecin içine girmiş oldu.

Sonrasında KFC twitter adresi üzerinden, derin bir üzüntü içerisinde olduklarını belirtti.

kfc açıklama

İki tweeti analiz ediyoruz, diyorlar ki;

  1. İçerik yanlış anlaşıldı.
  2. Üzgünüz, özür dileriz.
  3. Kötü niyetimiz yoktu.

O zaman bizde birkaç şey söyleyelim.

  1. #ençokneremiseviyorsun diye erotik bir slogan koyup insanların yanlış anladığını söylemek insan aklına hakarettir.
  2. Hadi diyelim ki birinci maddeyi biz çok abartıp kötü düşündük, sonrasında ‘göğüslerimiz mi? kalçalarımız mı?’ diye ikinci bir uyarıcı mesajı ver ve bunu yanlış anladığımızı düşünmemizi iste. Bu da apayrı bir saçmalık.
  3. Bunun sosyal medya planlamasını, kampanya yürütülmesini yaparken bir tane akıllı adam çıkıp ‘ya arkadaş bu böyle olmaz, bu ifadelerde cinsiyetçi ifadeler var, kadını meta olarak gösterip kadının erkek tarafından bu kavramlar üzerinden alçaltılması var’ diyemiyor.
  4. Üstte dedik ya ülkemizde kendi alanında lider. Ne beklersiniz? Daha yapıcı, daha profesyonel, işini çok daha iyi yapan, topluma faydası olan, toplumdaki bireylere saygısı olan, onlara değer katan bir marka olması beklenir. Tabi nerde? Bunların hiçbirini göremiyoruz.
  5. Son olarak şunu söyleyeceğim. Böyle işler çok çabuk unutulup, sorun da hemen hallediliyor. Bir özür mesajı, derinden üzüntülüyüz hali, kampanyayı kaldırma, sonradan işine devam etme süreçleri. Süper iş gerçekten! Toplumun daha duyarlı olması gerekir, o paylaşım yapılırken bir kova tavuk etini kazanmak için beynini bir sürelik çalıştırmamayı kabullenen insanların sayısını azaltırsak belki bazı şeyler değişebilir.

Musa Ünalan tarafından yayımlandı

Lisansını, İstanbul Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümünde (İngilizce, Üstün Başarı Burslu) tamamlamıştır. Doktorasını, Atatürk Üniversitesi Pazarlama alanında yapmaktadır. Hâlen Fırat Üniversitesi İşletme Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Psikoloji ve Pazarlama disiplinleri ekseninde insan davranışlarını anlamaya ve çözümlemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s