Marka Başarıları 1: Ekranlar Özgecan için Karardı, Filli Boya

Uğur Batı‘nın yazmış olduğu Stratejik Marka Yönetimi kitabında sosyal konularda markaların ne yapması gerektiğiyle alakalı bir araştırma var. Bakalım;

Yükselen ekonomilerde, tüm tüketicilerin %86’sı bir markanın, toplumsal konularla ticari konulara eşit önem vermesi gerektiğini düşünüyor. %81’i markaların kararlarını toplumla paylaşmaları gerektiğini ifade ediyor. Satın alma tercihimde sosyal markalar etkilidir diyen tüketici oranı %62.

Şimdi Filli Boya’nın dün gece 22.00’da yapmış olduğu reklamı izleyelim.

Reklamda simsiyah bir ekran, sonrasında #Özgecanİçin etiketi geliyor. Daha öncesinden böyle bir reklam görmedik. Gerçekten çok başarılı bir reklam çalışması. Süper bir mesaj veriliyor. Bütün ülkeyi derinden etkileyen bir olay karşısında, düşüncelerini toplumla paylaşmaları bir cesaret örneği.

Reklamda markanın ismi gözükmüyor. Fakat sonrasında hepimiz bundan haberdar olduk.

Daha öncesinden karşılaşmadığımız bu reklamı incelersek;

  • Öncelikle Filli Boya yukarıda bahsettiğimiz araştırmanın gereğini hakkıyla yerine getirmiştir. Toplumsal konulara önem vermiştir.
  • Filli Boya birçok kanalda reklamını yayımlayarak para harcamıştır.
  • Bu reklamdan sonra marka büyük bir risk almıştır. Satışlarına etkisini hesap ederek bu reklamı ahlaki görmeyen insanlar olacaktır.
  • Marka için samimiyet testi süreci hayata geçmiştir.
  • İleride sosyal sorumluluk ve toplumsal konularda vereceği kararlarla bu tavrını sürdürmesi gerekecektir. Bu olmadığı takdirde markaya karşı tepki olacaktır.

Bu konuyla alakalı düşüncelerini belirten ve aynı zamanda üniversiteden hocam olan kıymetli İsmail Hakkı Polat, dün facebook hesabında bu reklamı paylaştıktan sonra şöyle bir görüş belirtti. Tümüne katılıyorum, olayı çok güzel bir şekilde özetlemiş.

“Bence markalar toplumsal olaylarda kendi kimliklerini geride bırakıp toplumun hislerine tercüman oluyorlarsa bu tür reklamlar verebilirler. Tabii bu mütevazı duruşlarını tutarlı bir çizgide sürdürmeleri, kendilerini öne çıkaracak PR aktivitelerinden kaçınmaları, (mesela bu konuda verilecek ödülleri reddetmeleri) koşuluyla. Bu bağlamda Filli Boya, markasını koymamakla önemli ama riskli bir iş yaptı. Çünkü artık bu olay o kadar önemli bir bellek kazınması yarattı ki, markanın her türlü çalışmasında bu samimiyetin tutarlılığı sorgulanacaktır.”

Filli Boya daha öncesinden de farklı sosyal sorumluluk projelerine imza attığını görüyoruz. Bu reklamı da diğerlerin devamı olarak görmek istiyoruz. Filli Boya bu konuda risk almıştır, umarız bu duruşundan taviz vermez. Diğer markalara da örnek olması dileğiyle.

“Düzeltme 1 (17 Şubat 2015) :

Bülent Fidan Bey sayesinde haberdar oldum. Filli Boya ekranlardaki reklam kuşaklarından sonra binalarını da simsiyah kumaşla kapladılar.

filli boya binası

Musa Ünalan tarafından yayımlandı

Lisansını, İstanbul Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümünde (İngilizce, Üstün Başarı Burslu) tamamlamıştır. Doktorasını, Atatürk Üniversitesi Pazarlama alanında yapmaktadır. Hâlen Fırat Üniversitesi İşletme Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Psikoloji ve Pazarlama disiplinleri ekseninde insan davranışlarını anlamaya ve çözümlemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s