Hayat adil değil buna alışsan iyi olur

Twitter’da ‘Bill Gates’ten gençlere 12 öneri’ adlı bir paylaşım gördüm. Okuduktan sonra önemli gördüğüm üç tanesi hakkında bir şeyler yazmak istedim.

Hayat adil değil, buna alışsan iyi olur.

Herkes kendi geçmişine ve şuanki hayatına bakarsa, etrafındaki insanların birçoğunun bizlerden farklı bir hayat sürdüklerini görecektir. Kimi daha iyi şartlara sahipken, kimisi ise daha kötü şartlardadır. Bunu herkes bildiği halde, sürekli bundan dem vurup bu bahanenin üstüne gidilmesini anlamak cidden akıl kârı değil. Başka hayatları göstererek daha iyi bir hayata kavuşulamayacağı gibi, sonucun değişmeyeceğini bile bile hem kendi gündemini hem de başkalarının gündemini meşgul edip zamanlarını çalmanın da bir anlamı yok. Etrafınızda böyle davranan insanlar varsa onları da kırmadan konuyu kapatın.

adil

Çakılıp kaldığınızda bu ailenizin suçu değildir. Hata yaptığınızda sızlanmak yerine, onlardan ders alın.

Sızlanmak hayatımızın bir parçası. Kötü sonuçları başkalarına mal etmek kendimizle yüzleşemememizden kaynaklanıyor. Kendi ailesinin yaşamış olduğu sıkıntıları bildiği halde, kendi ailesine karşı öfke duyan çok insan gördüm. Hem arkadaşlarım arasında hem de öğrencilerim arasında. Bu öfkenin yerine; lütfen, anlayışı, empatiyi koyun. Emin olun, o zaman daha iyi olacak.

Okulunuzda da kazananlarla ve kaybedenlerle karşılaştınız. Gerçek hayattaki karşılaşmalar böyle olmayacak. Kimi okullarda sınıfta kalan öğrenciye defalarca yeni fırsatlar verilir dersini geçmesi için. Ancak gerçek hayatta durum böyle değildir.

Özellikle üniversite öğrencilerin çoğu işini ilk safhada bitirmek yerine, farkında olmadan ya da bilinçli bir şekilde kendisine iş yükü olacak birçok şeyi tecrübe eder. Zeki davranıp üniversite yıllarını çok iyi bir şekilde geçirme fırsatı varken, bunların hiçbirini yapmayarak iyi bir iş, güzel bir hayat bekler. Sonuç olarak beklediğini alamaz. Çünkü, fırsat, anlamı itibariyle sürekli gelen bir şey değildir. Üniversite yıllarında sistemin getirdiği avantaj, üniversiteyi bitirdikten sonraki süreçte mümkün olmayacaktır. Bir sınavı telafi etme hakkınız vardır ama bir iş mülakatını kaybederseniz ikinci defa girme şansınız yoktur.

Musa Ünalan tarafından yayımlandı

Lisansını, İstanbul Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümünde (İngilizce, Üstün Başarı Burslu) tamamlamıştır. Doktorasını, Atatürk Üniversitesi Pazarlama alanında yapmaktadır. Hâlen Fırat Üniversitesi İşletme Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Psikoloji ve Pazarlama disiplinleri ekseninde insan davranışlarını anlamaya ve çözümlemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s