Düşünce Dünyanızda Sahiplendikleriniz

Önce düşünce dünyamızda öldürdüler. Sonra da bir arada yaşayın dediler. Hiç tanımadan, sevmeden, saygı duymadan… Bilakis nefret edercesine.

Konuşmaların bitişinde durak olmadığı gibi, ifadelerin de nezaket kuralları yoktu. Herkesin her kesim hakkında sınırsız söz söyleme hakkı vardı. Sözgelimi, düşünmenin ürünü olan bir görüş yerine çevrenizin etkisiyle sahiplendiğiniz fikirler, sizi bir kapana kıstırabilir ve bu durumun farkına varamayabilirsiniz. Düşman kazanmak için yaşadığınız ilk deneyimler bunlardır.

Düşman kelimesini yok edilmesi gereken bir manadan ziyade düşünce dünyanıza set çekilmiş bir kavram olarak tahayyül etmeniz daha makul olacaktır.

Suçun şahsiliği ne kadar bireyi kapsıyorsa sahip olunan fikrin şahsiliği de o derece kapsıyor. Sahip olduğunuz/sahiplendiğiniz fikirleriniz kendi kişisel dünyanızda kalır, belki soyuttur, ama uygulamada yaptıklarınız düşündüklerinizdir.

Bu anlamda, günün yevmiyesini kazanmak için ter döken adam gibi; düşünce dünyanıza soktuğunuz her fikir, her söylem, her ilke için de bedel ödemelisiniz. Bedelini ödemediğiniz her görüşün, kısa olan bu hayatta sizi üzme ihtimali çok yüksektir. Zihninizdeki öteki kabul ettiğiniz, sınır çizdiğiniz her şey, sizi acımasız bir şekilde sıkıştıracaktır.

Hükmün denetlemeye tabi olmadığı bölgelerde, sövme gruplar arasında iletişim aracı olarak görev alırken siz hakikati söyleme konusundaki dürüstlüğünüz ile akıbetinizi belirleyin. Çünkü insanın kazandıkları akıbetidir [Müddessir; 38].

Musa Ünalan tarafından yayımlandı

Lisansını, İstanbul Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümünde (İngilizce, Üstün Başarı Burslu) tamamlamıştır. Doktorasını, Atatürk Üniversitesi Pazarlama alanında yapmaktadır. Hâlen Fırat Üniversitesi İşletme Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Psikoloji ve Pazarlama disiplinleri ekseninde insan davranışlarını anlamaya ve çözümlemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s