Yapabileceklerimiz varken yapamadıklarımız

Geçmişle ilişkim özlemden daha çok bir keder. Yapabileceklerimiz varken yapamadıklarımızdan dolayı içimden atamadığım suçluluk duygusu ve keder. (Cin Aynası, Ercan Kesal)

İlkokul, orta okul ve sonrasında lise eğitimim bitince okumuş olduğum kitap sayısı 10 bile değildi. Mahrum kaldığım binlerce sayfaları geri getirmem mümkün değil. Kitapların değerini 18 yaşında anladım. Sonrasında bu kıymeti hiç bırakmadım.

Üniversite 2. sınıfta, üç aylık yaz tatilimi Avrupa’da bir şirkette staj yaparak geçirme fırsatı yakalamıştım. Fonla desteklenecek bu programı kazandığım halde, gitmekten vazgeçtim. Gitmemenin bana neler kaybettirdiğini bilmiyorum. Ve sanırım hiç bir zaman öğrenemeyeceğim.

Zorlu mülakatlar sonucunda, Mercedes şirketinden 12 aylık uzun dönemli staj programını kazanma ihtimalim bir soruya bağlıydı: “Haftada 4 gün gelebilir misiniz?”. Üç gün gelebilirim dedim. Beni değil, diğer arkadaşı aldılar.

Hayat, karar almadır. Doğru ya da yanlış. Maliyet, fırsatların etkisiyle oluşur.

Akademisyenlik mesleğimden çok memnunum. Bazı kaçırdığım şeylerin fırsat mı yoksa şuanki durumum için bir sebep mi olduğunu hala bilemiyorum.

Musa Ünalan tarafından yayımlandı

Lisansını, İstanbul Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümünde (İngilizce, Üstün Başarı Burslu) tamamlamıştır. Doktorasını, Atatürk Üniversitesi Pazarlama alanında yapmaktadır. Hâlen Fırat Üniversitesi İşletme Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Psikoloji ve Pazarlama disiplinleri ekseninde insan davranışlarını anlamaya ve çözümlemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s