Yaşama tarzımız

Bir fikri, bir yaşama tarzını var-kılmanın en iyi yolu, ortaya, o fikri, o yaşama tarzını temsil eden bir “örnek” koymaktır. (İhsan Fazlıoğlu)

Bu hayatta en çok istediğim şeylerden birisi, mesafeyi kısaltmaktı. Düşündüklerim ile uyguladıklarım arasındaki. Yaşadığım, akıl ile kalbin çatışması. Hep bir arafta kalma hali.

Düşünme kısmı zihinde özgürce gerçekleşirken, davranış kısmı biraz öyle olmuyor. Biraz terbiye lazım bize. Dücane Cündioğlu’nun dediği gibi düşünürken zan’dan, davranırken cehl u cehaletten uzak durmak gerekir.

Sahiplenip itaat ettiğimiz her ne varsa “zan” olarak bir engel. Engel olduğunu göremiyoruz. İnsanoğlu hakikat bilgisini sevmiyor. Fikir süzgeçi olarak kullandığı, duymak istedikleri.

Kaybetmek çok zor. Zor olan, görüpte bırakamamak. Bilip de yapmamak. Kaçış hali. Hakikatten.

Sorunun cevabı haykırıştır, cesarettir. Dengenin temsili olarak cesaret. Yeniden düşünerek, sabırla ilerleyerek katkıda bulunmalı. Neyi temsil edeceksek teslimimizle. İlkelerle.

 

 

Yayınlayan

Musa Ünalan

Fırat Üniversitesi'nde araştırma görevlisi. Pazarlama alanında doktora öğrencisi. İlgi Alanları (Birincil) : Tüketici Psikolojisi, Marka Yönetimi, Veri Analizi. (İkincil) : Davranış Ekonomisi, Bilim Felsefesi, Din Psikolojisi.

“Yaşama tarzımız” için 2 yorum

  1. Her harfine katılarak tebrikler. Özellikle de ilkeler meselesine. İlkeler hayatın direkleri. Neyin ilkesi olursa olsunlar, önemli. Anlayışlar farklılaşabilir, düşünceler gibi. Bu zenginliktir. Ama ilkesizlik fakirliktir. İlkesiz doğruluk olmuyor. Sevgilerimle Kıymetli kardeşim.

    1. Kıymetli Hakan abim çok teşekkür ediyorum. Yazıda temel olarak anlatmak istediğim şeyi de çok iyi özetlemişsiniz. Gerçekten ilkeli olmak, gayeli, güçlü olmak demektir. Hayatının merkezini doğru ilkelere oturtan insan mutlu bir hayat yaşamanın en güçlü adımlarını atmış olur.
      Saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s