Son Okuduğum Kitaplar

  1. “Aslında…” – Ercan Kesal: Edebiyat, sinema, memleket ve insan halleriyle ilgili yazarla yapılan söyleşileri içeren bir kitap. Yer yer tekrara düşse de güzel kitap beğendim.
  2. “Reklamsız Marka Yaratmak” – Chris Grams: Yazar, daha önce çalışmış olduğu Red Hat şirketi üzerinden bir marka yaratmanın adımlarını anlatıyor. Türkiye için bu örneklerin artık can sıktığını düşünmekteyim. Beğenmedim.
  3. “Tüketim İçgüdüsü” – Gad Saad: Lübnan doğumlu Kanadalı bilim insanı olan yazar, insanın biyolojik altyapısı ve karakteristiğinden yola çıkarak, insanın tüketim davranışlarını tetikleyen içgüdülerden bahsediyor. Kitap yeni bir perspektif sunuyor, beğendim. 
  4. “Zamanın Kelimeleri” – Tanıl Bora: Yakın tarihin siyasal hayatında yer alan kelimelerin (Yeni Türkiye, fıtrat, algı operasyonu vb. ) izini sürüyor yazar. Kitabı beğendim.
  5. “Pazarlama Savaşı” – Jack Trout – Al Ries: Pazarlama savaşında saldırı, savunma, kanat saldırısı ve gerilla savaşının temel ilkelerini örnek markalar üzerinden anlattıkları kitap. Beğendim.
  6. “Türklük Sözleşmesi” – Barış Ünlü: Gündelik davranışların, duyma, duymama, bilme, bilmeme, duygulanma, duygulanmama, ilgilenme, ilgilenmeme gibi hallerin siyasal anlamlarını yazılı olmayan bir Türklük Sözleşmesi üzerinden anlattığı kitap. Sosyal bilimlerde yeni bir tez olarak okunmaya değer. Beğendim.
  7. “Büyüleme” – Guy Kawasaki: Yazar kitabında bireylerin eylemlerini nasıl etkileyebileceğimizin yollarını, etik kaygıları göz önüne alarak açıklıyor. Güzel kitap, beğendim.
  8. “Strateji Yasaları” – David B. Yoffie & Michael A. Cusumano: Harvard ve MIT üniversitelerinden iki kıymetli hocanın üç büyük strateji ustasını ele alarak, bu kişilerin nasıl düşündükleri, nasıl öğrendikleri ve fikirlerini nasıl hayata geçirdiklerini anlattıkları kaliteli kitap. Beğendim. 
  9. “Foucault Sarkacı” – Umberto Eco: Yazar, irrasyonel düşüncenin 500 yıllık tarihini bir çeşit roman üzerinden anlatıyor. Ağır kitap, anlaşılması zor, yeniden okumam gerekir diye not aldım. 
  10. “Yanlış Cumhuriyet” – Sevan Nişanyan: Atatürk ve Kemalizm üzerine 51 soru sorup ve bu soruları cevaplandırarak, Türk modernleşmesinin tarihinin yeniden eleştirel bir gözle değerlendirilmesine katkıda bulunuyor. Birçok açıdan yeni bilgiler edindiğim bir kitap oldu, beğendim.

Musa Ünalan tarafından yayımlandı

Lisansını, İstanbul Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümünde (İngilizce, Üstün Başarı Burslu) tamamlamıştır. Doktorasını, Atatürk Üniversitesi Pazarlama alanında yapmaktadır. Hâlen Fırat Üniversitesi İşletme Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Psikoloji ve Pazarlama disiplinleri ekseninde insan davranışlarını anlamaya ve çözümlemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s