Eşitsizlik kültürü

Herkes, toplumun içerisinde bulunmuş olduğu konumu iyi bilir. Bu konumun sembolik düzeydeki bireye yansıyan güç ilişkisi, kendisini davranışlarda gösterir. Özellikle başkalarını kendinden daha aşağı görmeye yönelik eğilim, kişinin toplum içerisindeki pozisyonuyla doğrudan ilgilidir.

Fiilen sade bir vatandaşı milletvekilinden daha güçsüz kılan kültür, eşitsizlik kültürüdür.  200 yıllık modernleşme sancısı çeken bir toplumun hukuki, siyasi, ekonomik ve toplumsal düzeyde katı bir eşitsizliği gündelik hayatta sık sık yaşaması, kurumsal adaletin olmayışının göstergesidir.

Samimiyet ilişkisi dışında, gündelik hayatta kullanılan “sen” ifadesine dayalı durumlar, kendimizi görmemiz açısından iyi birer ipucudur. Kendimizi bu noktada sorguya çekmeliyiz.

“Türk toplumunda ve kültüründe kendilerine aynı şekilde karşılık verilmesinin mümkün olmadığını bildikleri halde birilerine “sen” deme hakkını kendinde gören çok geniş bir kesim mevcuttur. Polisin durdurduğu kişiye, kalantor beyefendinin onu durdurmak gafletinde bulunan polise, lokanta müşterisinin garsona, bürokratın astına, siyasetçinin vatandaşa, yaşlının gence, işverenin işçiye, doktorun hastaya, televizyoncunun mikrofon tuttuğu köylüye, ev kadının temizlikçiye, sokaktaki insanın dilenciye hitap ederken kullandıkları “sen” hitabı, katı bir eşitsizlik durumunu meşru ve kabul edilir kılma imkanını ve niyetini kendi içinde barındıran bir iktidar dilidir.” (Eldem, E., (2018), “Mitler, Gerçekler ve Yöntem, Osmanlı Tarihinde Aklıma Takılanlar”, Tarih Vakfı Yurt Yayınları, İstanbul).

Musa Ünalan tarafından yayımlandı

Lisansını, İstanbul Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümünde (İngilizce, Üstün Başarı Burslu) tamamlamıştır. Doktorasını, Atatürk Üniversitesi Pazarlama alanında yapmaktadır. Hâlen Fırat Üniversitesi İşletme Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Psikoloji ve Pazarlama disiplinleri ekseninde insan davranışlarını anlamaya ve çözümlemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s