Starbucks’ın yeni rakibi: Çinli kahve zinciri Luckin Coffee

Çin’in nüfusu 1 milyar 436 milyon. %59,7’si (yaklaşık 856 milyon) şehirlerde yaşıyor (1). Çinliler ortalama yılda 4 fincan kahve tüketiyor. Büyük şehirlerde bu rakam 10. Avrupa’da tüketici başına tüketilen (yıllık) fincan kahve sayısı 500 (2).

Çin piyasasına 1999’da giren Starbucks (Amerika), 160’dan fazla şehirde 4000 şubeye sahip. Dünya genelinde (75 ülke) 24 bin şubesi var. Costa Coffee (İngiltere) firmasının tüm dünyada (28 ülke) 2200 şubesi var. Çin’deki şube sayısı 440 (2017) (3). 2022 hedefi 1200 şubeye ulaşmak.

İki büyük firmanın yeni rakibi Çinli kahve zinciri Luckin Coffee. 2017’de (Ekim) kurulan firma, 3680 şubeye ulaştı. Yıllık açtığı şube sayısı 1200 civarında (4). Ortadoğu ve Hindistan piyasasına açılmak için ilk adımları atmış durumdalar (5).

luckin coffee ve starbucks
Kaynak: https://www.wsj.com/articles/starbucks-struggles-to-beat-hot-startup-on-delivery-in-china-11552469400

En büyük rakip olan Starbucks, marka tanınırlığı ve marka gücü açısından Luckin Coffee’nin önünde. Fakat Luckin Coffee, agresif büyüme stratejisi ile hızlı bir şekilde yayılarak marka tanınırlığını artırmak istiyor.

Luckin, paket servisi, teslimat ve dijital hizmetleri ile farklı bir deneyim sunuyor. Starbucks ise büyük mağazalarda tüketicilere deneyim yaşatarak ayrıcalıklı bir konuma ulaşıyor. Ayrıca premium marka. Luckin’in hedef kitlesi fiyata duyarlı tüketiciler ve ofis çalışanları. En iyi kahveyi üretmekten ziyade, orta kalitede bir kahveyi uygun fiyata sunma stratejisini (rakiplere göre yarı fiyat) izliyor (6). Online sipariş alarak müşterilerine kahvelerini teslim etme süresi 18 dakika. Ayrıca, müşteriler kahvenin geliş sürecini online olarak takip edebiliyorlar.

Starbucks, tüm dünyada güçlü bir marka. Luckin Coffee, fiyat avantajı ve teknoloji üstünlüğü ile birçok ülkede hızlı büyüme şansı yakalayabilir. Son 15 yılda, birçok markasıyla küresel markalar listesine giren Çin, bu sektörde de Luckin Coffee markası ile iyi bir oyuncu olabilir.

Musa Ünalan tarafından yayımlandı

Lisansını, İstanbul Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümünde (İngilizce, Üstün Başarı Burslu) tamamlamıştır. Doktorasını, Atatürk Üniversitesi Pazarlama alanında yapmaktadır. Hâlen Fırat Üniversitesi İşletme Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Psikoloji ve Pazarlama disiplinleri ekseninde insan davranışlarını anlamaya ve çözümlemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s