Biz kimin tarafındayız?

Kişinin bulunduğu yer fark etmeksizin çalışmış olduğu kuruma, şehire, bölgeye ve temelde insana katkıda bulunması gerektiği taraftarıyım. Eleştiriye konu olabilecek yığınla gereksiz işlere vakit harcamaktansa, bir şeyin en azından bir adım dahi olsa iyileştirilmesine ve geliştirilmesine katkıda bulunmanın daha değerli olduğunu düşünüyorum.

Türkiye birçok alanda olduğu gibi kurumlarıyla da henüz örnek teşkil etme noktasına gelmedi. Akademi tarafında kurumsallığı, bilimsel aklı, araştırmayı ve öğretmeyi merkeze alan 5-10 üniversite hariç diğerlerinde bu hedefin olduğunu söylemek pek gerçekçi değil.

Bu yüzden vasatın hüküm sürdüğü üniversitelerde, kendi kişiliğinden ve iş yapma kültüründen vazgeçmeyen kişilerin sayısı sınırlı. Yani, elini tüm yükün altına sokan ve akademinin namusunu koruyan insan sayısı çok az. Özellikle imkanların kısıtlı ve desteklerin yeterli olmadığı üniversitelerde, uluslararası camiada kendini gösteren ve ispatlayan akademisyenleri özellikle tebrik etmek ve her defasında bunu vurgulamak gerekir. Tüm olumsuz şartlar altında, bu başarıları yakalamak gerçekten hiç kolay bir şey değil.

İnsanların üzerindeki hantallığı atması ve bireysel başarıların kolektif başarıya dönüşmesinde sinerjinin yaratılması önemli bir husus. Özellikle yüksek lisans yapmaya yeni başlamış arkadaşların, akademinin uzun süreçli ve bir o kadar yorucu serüveninde, neyin daha değerli olduğunu görmeleri çok önemli.

İyi bir özeleştiri hepimizi doğruya gösterecektir. Akademide, bir şeyleri doğru yapamayan, yapmaya fırsat bulamayan, fırsat bulsa dahi yaptırılmayan, küstürülen, pes eden, bıkan birçok insan var. Bilinen bir gerçek olsa da kimse çözmek için pek hevesli değil. Tüm bunlara rağmen, kendi kişisel akademik yaşamında doğrunun ve yanlışın ne olduğu bir hakikat olarak ortada. Yani, doğruya yönlendirilmeyi bekleyen birçok öğrenci maalesef vasata mahkum edilmekte. Bu durum değerli olanın henüz yeterince içselleştirilmediğinin bir göstergesi. Nicelik, nitelik, kalite vurguları tüm yapıları içine alan merkezden aşağıya doğru gelen bir yapılar silsilesi. Her yanlış sayısız yanlışı doğuracak güçte. Herkes kendi bölgesinin sorumluluk mimarı. Ve her davranışın ve kararın bir bedeli var. Bu bedelin etkisi ağır olabilir. O yüzden her daim doğrunun yanında olmak bizim için en önemli kalkan.

law-and-society-banner
Kaynak: https://students.wlu.ca/programs/liberal-arts/law-and-society/index.html

Özetle, hayatı kompleks düşünmenin bir anlamı yok. Çok basit bir şekilde önümüzde duruyor. Yaptığımız iş fark etmeksizin biz kimin tarafındayız?

…hayatta çalışmadan zengin olanlar, başkalarının bükük bellerine basarak yükselenler, insanların gözyaşlarından macun yoğurup, can otu diye satarak mevki, servet ve şöhrete konanların…” tarafında mıyız?

Yoksa;

… temiz yüzlü ve namuslu insanlara yaraşan muvaffakiyetlerin” önemini bilen, çalışarak “varlığını ve mevkiini emeğinin hakkı ve ehliyetinin mükafatı olarak kazananların” tarafında mıyız?

Evet biz kimin tarafındayız?

Tembellik ve parazitliği” tercih edip “kiminin ayağına çelme takan, kiminin gözüne kül atıp, ehliyet ve liyakatlerinin üstündeki yerlere oturan insan kılığındaki hayvanların” tarafında mıyız?

Yoksa;

Yüksek ahlak ve ruhu” sahiplenen, “karakterli ve sağlam seciyeli yani prensip ve şahsiyet sahibi” insan olmayı hayatının merkezine alan, “namerde muhtaç olmayı ölmekten beter” görenlerin tarafında mıyız?

Sahi biz kimin tarafındayız?

… insanların saflığından ve temiz yürekliliğinden istifade ederek kese doldurup ense şişiren açık gözler” in mi?

Yoksa;

… insana yaraşan yolun doğruluk ve namusluluk yolu” olduğunu, “namusluluğun, insanın vicdanı ile baş başa kaldığı zaman ona verecek utandırıcı hesabı olmadığını” bilenlerin tarafında mıyız?

 

*Parantez içerisindeki ifadeler, kalıp bazlı olarak Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil’e ait olup, Gençlerle Başbaşa kitabının farklı sayfalarından alınıp bir araya getirilmiştir.

Musa Ünalan tarafından yayımlandı

Lisansını, İstanbul Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümünde (İngilizce, Üstün Başarı Burslu) tamamlamıştır. Doktorasını, Atatürk Üniversitesi Pazarlama alanında yapmaktadır. Hâlen Fırat Üniversitesi İşletme Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Psikoloji ve Pazarlama disiplinleri ekseninde insan davranışlarını anlamaya ve çözümlemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Biz kimin tarafındayız?” için 2 yorum

  1. Sevgili Musacım,

    Çok güzel bir yazı. Tebrik ederim. Keyifle okudum, çok şey öğrendim.

    Kimden: MUSA ÜNALAN Yanıtla: MUSA ÜNALAN Tarih: 3 Ocak 2020 Cuma 03:40 Kime: Konu: [New post] Biz kimin tarafındayız?

    Musa Ünalan posted: “Kişinin bulunduğu yer fark etmeksizin çalışmış olduğu kuruma, şehire, bölgeye ve temelde insana katkıda bulunması gerektiği taraftarıyım. Eleştiriye konu olabilecek yığınla gereksiz işlere vakit harcamaktansa, bir şeyin en azından bir adım dahi olsa iyile”

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s